>

niedziela, 17 czerwca 2012

Nigdy i na zawsze


 


Tytuł: Nigdy i na zawsze
Autor: Ann Brashares
Wydawnictwo: Otwarte


Opis wydawnictwa: 
CZASEM MIŁOŚĆ TRWA DŁUŻEJ NIŻ ŻYCIE
Żyję od ponad tysiąca lat. Umierałem niezliczoną ilość razy. Zapomniałem, ile dokładnie. Zakochałem się i moja miłość trwa nadal. Ciągle szukam swojej ukochanej. Ciągle ją pamiętam. Noszę w sobie nadzieję, że pewnego dnia ona też mnie sobie przypomni.


Na temat książki przeczytałam masę świetnych recenzji, wszyscy dookoła zachwycali się i okładką i treścią, więc  nie było możliwości by nowe dzieło Ann Brashares nie trafiło na moją listę zakupów. Czy to był udany zakup? Jak najbardziej. Zaraz przekonacie się dlaczego.  

Każdy z nasz słyszał kiedyś o takim pojęciu jak reinkarnacja. Po naszej fizycznej śmierci dusza 'przechodzi' do nowego ciała by żyć dalej. Nie pamiętamy swoich poprzednich wcieleń i przeżywamy każde kolejne życie poznając świat od nowa. Nie mamy pojęcia, że nasz aktualny sąsiad był kilkanaście wcieleń temu naszym synem, a matka była kuzynką, która została zamordowana. Można powiedzieć, że jesteśmy szczęściarzami, prawda? Musimy zmagać się ze wspomnieniami tylko jednego życia. Pamiętamy błędy, które popełniliśmy w jednym wcieleniu. Wraz z nowym ciałem zapominamy o utraconych przyjaciołach, miłościach, o krzywdach które wyrządziliśmy...czy aby na pewno wszyscy zapominamy?  

Daniel jako jeden z nielicznych nie zapomina. Pamięta wszystkie swoje życia. Umierał niezliczoną ilość razy na przestrzeni tysiąca lat. I każde kolejne wcielenie jest tak samo bolesne jak poprzednie, ponieważ w  każdym skupia się tylko na jednym - odzyskaniu kobiety, którą stracił setki lat temu, a jego miłość do niej trwa do dziś.


Przez całą książkę Ann Brashares podróżujemy. Tylko że nie jest to taka zwykła podróż. Jest to wycieczka przez życie głównego bohatera, którą rozpoczynamy wraz z jego pierwszym zapamiętanym życiem, które zaczął w Afryce Północnej w 520r. Następnie  Ann Brashares  przedstawia nam kilkanaście kolejnych żyć Daniela, które były naprawdę różne. Mógł się urodzić w każdym zakątku świata, mógł być kobietą lub mężczyzną, mógł z wyglądu nie przypominać żadnego z poprzednich wcieleń, ale dusza zawsze pozostawała niezmienna.  Nasza podróż z Danielem kończy się  wraz z początkiem XXI wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego odwieczna miłość właśnie kończy Liceum...

Ann Brashares odwaliła kawał dobrej roboty. Książka pokazuje nam jak na przestrzeni lat bohater zmienia się, a jednak nigdy nie rezygnuje z poszukiwań ukochanej. Pamięta o niej i wierzy, że kiedyś ona również będzie pamiętać. 
 Książka jest wciągająca, a fabuła niebanalna.  Przeplatanie poprzednich żyć Daniela z aktualnym życiem Lucy sprawia, że  nie może mamy okazji by się znudzić.
Jedyna rzecz, do której mogę się przyczepić to zakończenie, które troszkę mnie zawiodło, jednak daje nadzieję, że kiedyś doczekamy się kontynuacji historii Lucy i Daniela ;)

16 komentarzy:

 1. Mam w planach. Szkoda, że mam takie "szczęście" i nigdzie nie mogę jej zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dołączam się do reszty ;) Chętnie przeczytam, jeśli trafi w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 3. jak tylko usłyszałam pierwszy raz o tej książce, wiedziałam że muszę ją mieć :) jeszcze się nie udało ale to tylko kwestia czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi się książka podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka znajduje się w moich planach czytelniczych, temat reinkarnacji jest bardzo interesujący, myślę, że powieść przypadnie mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nie dla mnie.
  http://blask-ksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Z powyższego opisu książka ta przypomina mi trochę "Ever" :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam okazji czytać "Ever", więc nie mogę porównać :c

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam zamiar przeczytać, widziałam ją niedawno w bibliotece, więc jeśli będzie to wyporzyczę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dużo słyszałam o tej książce, może w końcu ją przeczytam? ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Przypomina mi to w małym stopniu książki Lauren Kate. Kolejna dobra recenzja, którą przeczytałam na temat tej książki. Pewnie się skuszę.
  Zapraszam do mnie http://invisibl3e.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajny temat na książkę. Reinkarnacja jest bardzo ciekawa a przedstawiona w ten sposób musi być jeszcze ciekawsza. Na pewno kiedyś przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwaga! Zostałaś przeze mnie oTAGowana! Zapraszam do mnie na mój blog - tam są szczegóły zabawy [http://ksiazki-legera.blogspot.com/]. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam przyjemność oznajmić, że organizuję mój pierwszy blogowy konkurs! Zapraszam Cię do zabawy. Można wygrać ebook, który naprawdę mi się spodobał. Szczegóły u mnie na blogu. Pozdrawiam :)

  http://ksiazki-legera.blogspot.com/2012/07/konkurs.html

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawy temat, ale jedno mnie odrzuca: poszukiwanie miłości. Ja jestem nastolatkiem i jeszcze nudzą mnie romantyczne scenki, chociaż niektóre romanse pochłonąłem. Z uwagi na liczne pozytywne recenzje tejże lektury, możliwe, że się skuszę :)

  PS: Przypominam, że Cię oTAGowałem i zaprosiłem do nowej zabawy. Jeszcze zaproszę Cię do mojego pierwszego konkursu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń